اطلاع رسانی غلط کارناشناسان!

زلزله غرب کشور من رو به اندازه ای متاثر کرد که تمایلی به نگارش نداشتم. دیدن عکسهای دلخراش باعث میشد حتی تمایلی به دیدن عکسهای بیشتر از زلزله در گروههای تخصصی مهندسی عمران در تلگرام نداشته باشم. اما بعضا اتفاقاتی میفته که مقاومت آدم رو درهم میشکنه و باعث میشه چن قلمی بنویسی

در یه گروه تلگرامی مخصوص پزشکان که حدود ۱۵۰۰ عضو داره یه عزیزی داشت مبنای آیین نامه ای طراحی سازه ها در برابر زلزله رو توضیح میداد. نکته جالب این بود که میگفت ساختمانها باید به گونه ای طراحی بشن که زلزله شش و هشت دهم ریشتری (۶/۸) رو تحمل کنن!!! واقعا این عدد دقیق شش و هشت دهم ریشتر از کجا اومده؟ و نه حتی ۷ ریشتر، بلکه شش و هشت دهم ریشتر!!!

طبیعتا ایشون مهندس عمران نبودن و نمیدونن که مینای آینن نامه ای طراحی زلزله چیزی هست به نام زلزله طرح که در صفحه ۱ آیین نامه زلزله ایران (استاندارد ۲۸۰۰) تعریف شده “زلزله ای است که احتمال فراگذشت آن در ۵۰ سال ۱۰ درصد باشد. دوره بازگشت این زلزله ۴۷۵ سال است”.طبیعتا همچین زلزله ای برای هر منطقه ای مشخصات خودش رو داره و اساسا به همین دلیل است که استاندارد ۲۸۰۰، ایران رو به لحاظ لرزه خیزی به ۴ منطقه با لرزه خیزی بسیار زیاد، زیاد، متوسط و کم دسته بندی میکنه و شتاب مبنای طرح که برای محاسبه نیروی برش زلزله پایه باید در نظر گرفته بشه برای لرزه خیزی بسیار زیاد ۰/۳۵g و برای کم ۰/۲g ارائه کرده. بحث تخصصی در این زمینه خیلی زیاده و قصد ندارم واردش بشم اما نکته کلیدی اینکه:

خاطرم هست مدتی قبل در فضای مجازی با حرفه ای خاص شوخی میشد با این معنا که اگه تو ماشینشون بشینی در مورد سیاست اقتصاد تاریخ و ….. به تحلیل میپردازن اما به نظر میرسه این مساله متنابه هست و ما دوس داریم در مورد همه چی نظر فنی بدیم. خیلی هم ربطی به حرفه ای خاص نداره. کلا دور هم خوش میگذره اینطوری دیگه.

 

ختم کلام:

اگه کسی بهتون گفت ساختمونا باید زلزله ۶/۸ ریشتری رو تحمل کنن خیلی سخت نگیرین. آخه ما مردمانی هستیم که همه چی رو بلدیم!

 

۲۶ آبان ۹۶

سید محمد شعاری شعار